Een update vol Poëzie

De poëziekermis

Poëzie is niet alleen een versje in een stoffige dichtbundel of een hoofdstuk in een handboek. Het is de saus van het leven. Op Gedichtendag toverden onze vijfdejaars het Atrium om tot een ware Poëziekermis. Van gedichtendarts tot een poëtisch toverbos. Van home made lemonade tot croque-monsieurs. Er waren pannenkoeken, cup cakes en alcoholvrije mojito’s! Spek voor ieders bek! 

 

Elke euro die de Poëziekermis opgeleverd heeft, gaat naar een goed doel dat door de leerlingen van het vijfde jaar werd uitgekozen: TEJO Oudenaarde. Bij TEJO kunnen jongeren gratis terecht met hun zware rugzak. TEJO voorziet anonieme, laagdrempelige, therapeutische ondersteuning. De dienstverlening gebeurt door professionele therapeuten op vrijwillige basis. Dit heeft onze leerlingen diep geraakt.

 

De organisatie was in de wolken toen we hen benaderden: “Onze vrijwilligers waren aangenaam verrast om de boodschap te krijgen dat de vijfdejaars ons uitgekozen hebben als goed doel. We zijn blij dat we de jongeren kunnen ondersteunen in hun zoektocht naar volwassenheid, door hen opnieuw in hun eigen kracht te zetten. Jullie kunnen bij TEJO binnenstappen met allerhande zorgen: van stress en faalangst, over perikelen thuis of met het lief, tot drugsproblemen of sombere gedachten.

TEJO draait volledig op vrijwillige inzet van mensen met een hart voor jongeren en is voor haar werkingsmiddelen afhankelijke van sponsoring en giften. Daarom is het zo fijn om steun te krijgen vanuit jullie school, zodat we jongeren kunnen blijven ondersteunen.”

Tejo kwam deze week ook naar onze school om de cheque van …. 1500 euro (!) in ontvangst te nemen en de  gedichtenwedstrijd bij te wonen.

Bezoekers van de Poëziekermis hadden ook een belangrijke taak: er moest gestemd worden op het mooiste kraampje’! En wij mogen de winnaars hiervan bekend maken ... De prijs voor het mooiste kraam gaat naar ... Het kraam van 5HUWEa! Hun klastitularis mevrouw Van Beversluys trakteerde met een heerlijke taart om de overwinning te vieren.

Een gedichtenwedstrijd

Maar aan de poëziekermis was ook een gedichtenwedstrijd gekoppeld: de leerkrachten ontvingen meer dan 30 gedichten in hun poëtische mailbox, waarvan een shortlist getoond werd in de aula tijdens de kermis. De gedichten werden gelezen en er werd gestemd door leerlingen en leerkrachten vanuit alle graden!

Derde graad

Esmeralda en haar lieveling – Angela Braeckman 5LAWE

Haar kus vol passie valt niet op
Ik ben warm en niet haar lieveling
Het moet geen liefde noemen
toch zou ik me overgeven
ook al is ze niks voor mij

want haar handen zijn altijd koud.

Kijk eens naar boven – Maika Maes 5WEWI8b

Kijk eens naar boven
Zie je de wolken?
De betoverende wolken die door de lucht vliegen?
Of zijn het toch maar wolken die
je zicht bedriegen? Zijn het wolken die in bliksem
zullen uitbarsten?
Of is het de schijn van de aarde
die je bedriegt?
Kijk nog eens naar boven
Zie je nu hoe snel de tijd vliegt?

Vandaag – Bo Dhaenens 6MTWE

Kleuren zijn niet nodig vandaag,
Vandaag heb ik liever
Zwart, grijs, wit.
Geluid heb ik niet nodig vandaag,
Verdrinkend in de leegte waarin ik zit.

Tweede graad

Probeer te genieten – Joséphine Baudelet 3HWa

Probeer te genieten van elk moment
Ga het leven tegemoet met een lach
Geloof in het onmogelijke
Niks moet
Alles mag

Een lichtje dat niet branden mocht – Anna-Lucia Maes 4LAa

Fffffffftt…
En zijn vlammetje werd gedoofd
Hij was het kaarsje dat niet mocht branden
Hij was het licht niet waard…

Hij was de sloot zonder water Het eendje zonder nest
Gewoon vervelend en rot
Altijd slechter dan de rest…

Ffffffffftt…
En daar ging zijn levenslicht
Daar droogde het laatste beetje water
In die vieze vuile sloot
Daar ging het lelijke eendje
Tergend langzaam dood…

If only I could – Maria Lewtschik 3MTa

If only I could
If only I could spread my wings and fly
Fly away
For some time
‘cause we all need some time away from our crazy worlds we’re living in
sometimes
In need of space
In the air
We fly
Like a swan
A duckling who’s just learned how to fly
How to lift those heavy wings
Realizing they’re part of us,
We can handle them
We’ll have our ups and downs, struggling with staying high up there
Between the mesmerizing clouds
But always finding our way up again,
Not giving up on the powers that are in our control
Not ever giving up
Our wings are strong
Stronger than you imagine

Eerste graad

Kooi – Sien Vervenne 1LAe

Ik kijk door de spiegel
Klein, verlegen
Dat is wat men ziet
Maar diep in mijn kooi
Bijtend aan de tralies
Spring ik van het leven
En ben ik gedreven
Mijn leven is een kooi,
En ik ontsnap

Vriend – Hazel Thienpont 1LAb

Zo iemand die jou bemint,
die je als je zoekt,
meteen vindt.
Zo iemand die jou troost bij verdriet,
en die zegt:
huilen mag, het geeft niet.
Zo iemand die door vuur gaat,
die zwaait,
en altijd voor je klaar staat.
Want zo iemand heb je nodig elke dag,
en die jij ziet,
keer op keer met een lach.
Je verdient een vriend,
niet per sé goed uitziend,
gewoon iemand die jij vertrouwt,
en die je zorgen aan de kant sjouwt.

Hond – Hazel Thienpont 1LAb

Leiband in hand
Lopen over het zand
Wat is het fijn
Om hier bij jou te zijn
Kijken naar de zee
Samen met z’n twee
Crossen door het water
Terwijl ik schater
Liggen op onze rug
Ik kijk naar jou en jij kijkt terug
Lieve hond, ik blijf je trouw
Want ik hou van jou

Weesgedicht

En het houdt niet op... Er is nog poëzienieuws!

Elk jaar kan je een weesgedicht adopteren bij verschillende bibliotheken in Vlaanderen. Ook bij ons kwamen de mensen van Bibliotheek Oudenaarde langs om er eentje op de ramen te pennen. We werden getrakteerd op “Op lengte komen” van Saskia Stehouwer. Een gedicht dat per-fect aansluit bij het middelbaar.

"Een jaar op een plek zitten
en kijken wat er gebeurt
waar de zon een maand later opkomt
hoe de roodborst je benadert
het gras zich vermeerdert
maar ook
waar je adem zich ophoudt
waar je het geduld vandaan haalt
wat overblijft
je stem die tegen muren stuitert
tot je hoort wat je te zeggen hebt
tot je geen anker meer bent
maar een boot."

Een weekje maar?

Bij ons op school is poëzie niet enkel belangrijk tijdens poëzieweek...  Wie niet genoeg kan krijgen van mooie woorden, straffe zinnen en heerlijke rijmpjes, kan in onze Bernardus Bib terecht. Sinds kort is onze poëzieafdeling een pak uitgebreider. Daarnaast zijn onze taalleerkrachten en de werkgroep Taalhuis elke week bezig met taal en poëzie. Gelukkig maar!